|
Húsvét Ünnepe
Húsvét ünnepkörének kezdete Virágvasárnap és Húsvétvasárnap teljesedik be, Húsvét hétfő népszokásaival záru.l le. Hét lap mutatja be ezt az ünnepkört, amiket külön meg lehet nézni és elolvasni.
Áldott Húsvétot kívánok mindenkinek sok szeretettel!
VIRÁGVASÁRNAP
HÚSVÉT
NAGYCSÜTÖRTÖK
NAGYPÉNTEK
NAGYSZOMBAT
HÚSVÉT VASÁRNAP
HÚSVÉT HÉTFŐ
A Húsvétot megelőző hét a Nagyhét (latinul Hebdomada sancta), mely Virágvasárnappal kezdődik és a szent három nappal zárul. E napok neve a keresztény liturgiában a "nagy" előtaggal bővül. Ezeknek a napoknak szentmiséjében Jézus földi élete utolsó napjainak eseményeit olvassák fel az evangéliumból, amennyire lehetséges, kronológiai rendben. Az első három napnak – Nagyhétfő, Nagykedd, Nagyszerda – nincs külön liturgikus jelentősége, de már ezeken a napokon is meghatározó az egész nagyhetet jellemző spiritualitás, azaz a Jézussal történt események szoros követése.
Nagycsütörtök, Nagypéntek, Nagyszombat alkotják a nagyhét második részét, melynek külön összefoglaló neve a (Húsvéti) Szent három nap, latinul Triduum paschale vagy Triduum sacrum. Ezeknek a napoknak egyedi liturgiája van, mely az év összes többi liturgikus napjától különbözik, és sok ősi formát őrzött meg a keresztény liturgia első korszakaiból. Nagycsütörtök az utolsó vacsorának és a papság alapításának ünnepe, valamint Jézus elfogatásának, szenvedése kezdetének emlékezete. Nagypéntek Krisztus kereszthalálának napja. Nagyszombat pedig az év egyetlen olyan napja, amikor nem lehet szentmisét bemutatni: az egyház mintegy Krisztus sírjánál virraszt. (A Nagyszombat esti szertartások liturgikus szempontból már a húsvét vasárnap előesti ünnepléséhez tartoznak.)
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%BAsv%C3%A9ti_%C3%BCnnepk%C3%B6r
| |
Kedves Józsikám!
Köszönöm István nevében is és a többiek nevében is a jókívánságodat!
Neked és gyergyói, szárhegyi Barátainknak is áldott Húsvétot kívánok sok szeretettel!