Kezdettől napjainkig
1930-tól 1944-ig teljesített szolgálatot a plébánia templomban egy dalárdaként emlegetett férfikórus, mely 20-25 tagot számlált. A kántor, Pálfay (Paldauf) Gábor vezette az énekkart. Ők a karzaton egy szólamban énekeltek, segítették a kántor munkáját
1950-től 1953-ig működő vegyeskar rövid ideig működhetett (sajnos tudjuk az okát), de egy akkor iskolás kislány, Gömöriné Fajta Anna most is közöttünk van. Ez a kórus négy szólamban énekelt latin és magyar nyelven, ők énekeltek először Harasztin húsvéti szent időben Passiót. A kórus vezetője a kántor, Szentirmay Antal volt.
1991-ben hosszú idő elteltével, Mátrai Imre az egyházközség kántora alapított énekkart, akkor tíz fővel, és hét és fél éven keresztül nagyon sok kórusművet tanított be. Változó létszámmal működtek, s 1997-ben fogadták Haraszti testvérvárosának Altdorfnak kórusát, s közös hangversenyt adtak a Művelődési Házban. 1998-ban viszonozta a kórus a látogatást, s felejthetetlen napokat töltöttek Altdorfban.
1999. januártól júliusig átmeneti időszak következet, Németh Árpád és Fülöp Győző vezették az énekkart.
1999. augusztusától felkérésre Bánky Tamás elvállalta a kórus vezetését, akivel új korszak kezdődött az énekkar, és az énekelni vágyók életében.
Bánky Tamás énektanár, kórus- és zenekari karnagy. Sok évtizedes tevékenysége alatt - főleg ifjúsági kórusokkal - számtalan aranyoklevelet, díjat nyert, hatalmas rutinnal és türelemmel kezdte tanítani és vezetni, az akkor még 10-12 főnyi kórust. Fáradhatatlanul járt ki hetente Budapestről Harasztira, hogy megtartsa a próbákat.
Tudatos, hozzáértő, és kitartó munkája nyomán a kórus hihetetlen fejlődésen ment keresztül. Létszámunk ma már több mint kétszeres, kottatárunk számozása elhagyta a 200-at.
Hihetetlen erővel dolgozott az énekkar előmenetele, felemelkedése érdekében. Minden kapcsolatát megmozgatta, vendég kórusokat hívott, akikhez mi is elmentünk énekelni, s észrevétlenül tanultunk (csodálatos pedagógia).
Szigorú, a "lécet" magasra tevő, a színvonalból nem engedő karnagy. Neki köszönheti a kórus a jelenlegi tudását, zenei fejlettségét.
Pályázatokat írt, és nyert el a kórus számára, amivel segítette működésünket, utazásainkat. Városi ünnepségekre kezdtek meghívni minket.
2006-ban, a kórus 15 éves születésnapján ünnepi hangversenyt adtunk a templomban. A hangverseny után következett a meglepetés.
Arany plakettet kaptunk Dr. Szalay Lászlótól, városunk polgármesterétől.
2008-ban Bánky Tamás karnagy úr átadta a kórust. Nem hagyott el minket, most is betanít, ha kell vezényel, és velünk énekel. Ahol csak tud, segít fiatal utódjának. Kicsit megfáradt, de hát az embernek közel a nyolcvanadik évéhez, azt hiszem ez megbocsájtható. Minden tiszteletünk, és köszönet illeti azért, hogy ilyen színvonalra emelte a kórust.
Fiatal kántorunk, Fazekas Tamás vett át minket, nem kis felelősséget vállalva magára. A mi dolgunk segíteni a munkáját mindenben, az ő feladata pedig megtartani az elért eredményeket, s tovább fejleszteni azokat.
A jó Isten segítse, adjon erőt és kitartást munkájához, s nekünk is, hogy segítségére lehessünk, és együtt dolgozhassunk mindannyiunk örömére.
2014-ben búcsúztunk Fazekas Tamásunktól, visszament Kiskunfélegyházára, szülővárosába, de a kapcsolat nem szakadt meg.
Ekkor érkezett hozzánk Nagy István kántor-karnagy úr. Feladatunk most sem kisebb, mint egymás segítése, feladataink megoldása. Fontos, hogy a Kórus tovább fejlődjön, a szolgálatok alkalmával pedig örömünket leljük a hívekkel együtt a kórusművekben.
Hiszen, "Aki szépen énekel, kétszeresen imádkozik."
(Szent Ágoston)
Ez a felállásunk eddig változatlan, hála Istennek!
|
Úgy legyen, a jó Isten adja meg nekünk, hogy együtt sok szépet adhassunk mindenkinek és egymást erősítve teljesítsük szolgálatainkat!