|
Árpádházi Szent Imre herceg, hitvalló
(1000 v. 1007–1031)
SZENT IMRE herceg Szent István király és Boldog Gizella fia volt, valószínűleg Fehérváron született 1007-ben.
Mivel a trón várományosa Ottó nevű bátyja volt, Imrét egyházi életre készítették fel. Szent Gellért tanította latinra, szónoklattanra és filozófiára. Imre kiváló tanuló volt. A latin nyelvet nagyon hamar megtanulta és apja udvarában módja volt találkozni a kor szent és tudós embereivel. Imre sokat imádkozott, vezeklő övet viselt, keveset aludt. Éjszaka is rendszeresen imádkozott, sokszor csendes templomokban bújt meg zavartalanul imádkozni.
Egy ilyen éjszakai ima közben kapta azt az isteni indíttatást, hogy örökös szüzességre fogadalmat tegyen. Bátyja váratlan halála következtében azonban trónörökös lett. Ezután a kormányzáshoz szükséges politikai és gyakorlati ismeretek elsajátításán fáradoztak, neveléséről atyja gondoskodott. Az udvar lehetőséget adott, hogy a szentéletű papok mellett a kor legjelentősebb politikai tényezőivel is találkozhasson. A kortársaival a lovagi ismereteket, katonai tudományokat tanulhatta meg. Komoly hadvezetési adottságait 1030-ban mutatta meg, amikor a győri csatát Imre vezette II. Konrád német császár ellen, mégpedig olyan eredményesen hogy a békeszerződés a Lajta és Fischa folyók közét visszacsatolta Magyarországhoz.
Állami érdekből házasságot kötött a lengyel király lányával, azonban a szüzességi fogadalom miatt megegyeztek egymással, hogy testvérként fognak együtt élni.
Az udvari élet sűrű programjaiban kitartóan részt vett, nem csak egyszerű protokoll rendezvényekben, hanem komoly fizikai igénybevételt és tudást igénylő elfoglaltságokban is. Szenvedélyesen vadászott, 1031-ben a koronázásra készülve is nagy vadászatot tartottak, itt azonban feltételezhetően egy vaddisznó támadást provokáltak ellene, melyben magára hagyták. Pár nap múlva 1031. szeptember 2-án meghalt. 1083-ban Szent László szorgalmazására szentté avatták. Férfiúi erényei és életszentsége, Európa legnépszerűbb szentjei sorába emelte, olyannyira, hogy az Újvilág is tőle kapta a nevét "Amerika" (Amerigo, Emeric)
Ne feledd: A modern ideál: erős, következetes, szeretetreméltó, istenszerető és tiszta!
( Forrás nyomán )
| |